ul. Świętego Ducha 26, 82-300 Elbląg, tel. +48 (55) 641 26 10, tel. kom. 0502 401 494

Elbląg i okolice

Spis treści
Elbląg i okolice
Rys historyczny
Ciekawe strony
Wszystkie strony

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego miasta, które – w co wierzymy – zachwyci Państwa swoim pięknem i urokiem.

Elbląg to miasto położone w północnej Polsce nad rzeką o tej samej nazwie. Jest ważnym ośrodkiem regionalnym, drugim co do wielkości miastem województwa warmińsko-mazurskiego. Zlokalizowany jest na pograniczu dwóch krain geograficznych: Wysoczyzny Elbląskiej z malowniczymi wzgórzami, jarami i lasami oraz Żuław Wiślanych z charakterystycznym płaskim krajobrazem przecinanym kanałami. Leży przy trasie z Warszawy do Gdańska.

Podczas pobytu w naszym pensjonacie zachęcamy do spacerów po Starym Mieście i odkrywania miejscowych zabytków oraz licznych atrakcji.
Po prawie całkowitym zniszczeniu podczas II wojny światowej, obecnie Starówka jest sukcesywnie odbudowywana, odzyskując swój dawny blask i urok. Wznoszone na starych fundamentach kamieniczki swoim kształtem i fasadami nawiązują do dawnego stylu.

Wszystkie ważne zabytki zlokalizowane są w zasięgu krótkiego spaceru od Pensjonatu M.F.***:

 • Katedra Św. Mikołaja stoi w centralnym punkcie Starego Miasta. Jest jednym z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Wysokość wieży to prawie 100 m. W jej wnętrzu znajduje się wiele dzieł sztuki m.in. gotycka chrzcielnica z brązu z roku 1387, drewniany ołtarz z 1515 roku, drewniane figury apostołów oraz wielka gotycka rzeźba Św. Mikołaja. W XVIII w. oraz w czasie II wojny św. katedra uległa pożarom. Po wojnie została odbudowana.
 • Brama Targowa to jedyna pozostałość po murach obronnych miasta z XIV wieku. Obecnie mieści się w niej Informacja Turystyczna z galerią. Stanowi świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta. Przy bramie można spotkać Piekarczyka – bohatera elbląskiej legendy.
 • Galeria El. – Dawniej – podominikański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (początki sięgają XIII w.) Obecnie – Centrum Sztuki Współczesnej, miejsce licznych wystaw, koncertów i projekcji artystów z całego świata. Na ścianach i posadzkach znaleźć można płyty nagrobne i epitafia pochodzące m.in. z XVII i XVIII wieku znanych i zasłużonych mieszkańców dawnego Elbląga.
 • Biblioteka Elbląska – dawniej w budynku znajdował się kościół oraz szpital Św. Ducha. Obiekty te należą do najstarszych budowli Starego Miasta, wzniesiono je w drugiej połowie XIII wieku. Tworzy ona kompleks budynków w skład którego wchodzą między innymi: średniowieczny szpital, zrujnowany w ostatnich dniach II wojny światowej, czy dawna fabryka tekstylna.
 • Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne – na jego dziedzińcu znajduje się gotycka kolumna, jedyna pozostałość po zamku krzyżackim, zburzonym przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można obejrzeć wystawę przedmiotów (pochodzących z wykopalisk prowadzonych na Starówce) związanych z codziennym życiem byłych mieszkańców Elbląga i okolic.
 • Ścieżka Kościelna jest jednym z najciekawszych średniowiecznych zabytków miasta, a jednocześnie unikatem w skali kraju. Ścieżka stanowi wąskie przejście między kamienicami, łącząc dwie ulice elbląskiego Starego Miasta (Św. Ducha i Mostową). Dawniej stanowiła najkrótszą drogę między kościołem Św. Mikołaja i kościołem Dominikanów (obecna Galeria EL).

Warto również zobaczyć:

 • Kościół Błogosławionej Doroty z Mątów został zbudowany w latach 1705-1759 w Kaczynosie k/Malborka przez Gminę Menonitów. W latach 1981-1986 został przeniesiony do Elbląga i dokładnie zrekonstruowany.
 • Bażantarnia to malowniczy park leśny z pięknymi dolinami, lesistymi wzgórzami oraz licznymi potokami. Odpowiedni miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
 • Pałac Augusta Abbego w Bażantarni - wybudowany przez patrycjusza elbląskiego i konsula rosyjskiego Augusta Abbeg'a, który w latach 1799-1801 zbudował murowany pałac z cegły wyprodukowanej we własnej cegielni.
 • Obelisk 1837 - na Placu Słowiańskim z wykutą datą 1837, w którym to roku obchodzono 600-lecie założenia Elbląga wraz z dębem posadzonym obok w tym samym roku.
 • Posąg Tezeusza – wykonany w latach 20-tych XX wieku. Pierwotnie stał na obecnym placu Grunwaldzkim, w latach 60-tych XX wieku przeniesiony do Parku Traugutta a w roku 2000 postawiony na Placu Słowiańskim
 • Posąg umierającego Achillesa - postawiony w ogrodzie botanicznym gimnazjum Heinricha von Plauen w latach 20-tych XX wieku. Stoi tam do dnia dzisiejszego.

Elbląg stanowi również znakomitą bazę wypadową do pobliskich atrakcji turystycznych:

 • Kanał Elbląski – W odległości ok. 50 m od pensjonatu znajduje się przystań statków, które „pływają po trawie. Kanał wraz z jego zabytkowymi pochylniami jest unikatem na skalę światową. Szlak ten zaczyna się w Elblągu, na rzece Elbląg, następnie prowadzi przez największy rezerwat ptactwa w Polsce północnej – jezioro Druzno. Dalej znajduje się pięć unikatowych pochylni, gdzie statek za pomocą wózka pokonuje kolejno pięć wzniesień, łącznie na odcinku 9,28 km pokonuje różnicę poziomów prawie 100 metrów! Dla porównania prawie tyle liczy wieża kościoła św. Mikołaja w Elblągu. Kanał wybudował w latach 1848 – 1962 wybitny niemiecki inżynier – Georg Jakub Steenke. Najładniejszy odcinek tego szlaku wodnego prowadzi właśnie z Elbląga do Buczyńca. Na trzeciej pochylni w Oleśnicy, rozciąga się przepiękna panorama w kierunku Elbląga, jez. Druzno i Wzniesień Elbląskich.
 • Malbork (30 km) – największy średniowieczny Zamek Krzyżacki w Europie
 • Frombork (30 km) – Wzgórze Katedralne, Muzeum Mikołaja Kopernika, Planetarium
 • Kadyny (22 km) – szlaki turystyczne piesze i rowerowe, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Klasztor Franciszkanów z XVII-XVIII w., 700-letni Dąb Bażyńskiego
 • Mierzeja Wiślana (50 km) – Sztutowo (były hitlerowski obóz koncentracyjny Stutthof), Stegna, Krynica Morska, Kąty Rybackie – Rezerwat Kormoranów
 • Drewnica (30 km) – Wiatrak typu "koźlak" z 1718 r.
 • Raczki Elbląskie (4 km) – Żuławy Wiślane, najniższy punkt w Polsce – (1,8 m p.p.m)
 • Św. Gaj (24 km) – Sanktuarium poświęcone Św. Wojciechowi, który zginął tu w 997 r. rozpoczynając chrystianizację pierwotnych mieszkańców tych ziem – Prusów.
 • Lidzbark Warmiński (95 km) – gotycki Zamek Biskupów Warmińskich
 • Gdańsk (60 km)
 • Kaliningrad (Rosja) (100 km) – Muzeum Bursztynu, grób słynnego filozofa Immanuela Kanta.

W celu zapewnienia niezapomnianego pobytu w Elblągu oferujemy wycieczki z przewodnikiem po naszym mieście i okolicznych atrakcjach. Jako osoba zafascynowana historią Elbląga i okolic przekaże Państwu wiele cennych informacji oraz ciekawostek.


Przed wojną budynek pensjonatu był podzielony na wiele mieszkań, z jedną ubikacją na piętrze. Dawni niemieccy mieszkańcy opowiadają, że w piwnicy znajdował się sklep kolonialny, do którego wchodziło się przez klapy w chodniku. Od podwórza znajdowała się drewniana dobudówka, w której była kuchnia, a na jej środku balia do kąpieli.... Dzisiaj każdy pokój wyposażony jest w łazienkę, TV i łącze internetowe.

Kamienica została zniszczona w 1945 r. podczas ciężkich walk o miasto, następnie rozebrana, a cegłę wywieziono na odbudowę Warszawy.

W latach 70-tych powstał projekt wybudowania na Starym Mieście w Elblągu osiedla z ... wielkiej płyty. W sąsiednim Malborku projekt taki zrealizowano! Ten koszmarny zamysł nie doczekał się na szczęście realizacji, m.in. dzięki ówczesnemu wiceministrowi kultury - prof. W. Zinowi. Już w latach 80 - tych, a zwłaszcza obecnie, Stare Miasto w Elblągu było i jest jednym z największych poligonów archeologicznych w Polsce. Zgromadzono już prawie pół miliona eksponatów, które można zobaczyć w elbląskim muzeum.

Dzisiaj elbląska Starówka jest odbudowana w jednej trzeciej (przed wojną miała prawie 600 kamienic!). Znów stała się centrum starego, hanzeatyckiego Elbląga. Znów stała się centrum starego, hanzeatyckiego Elbląga. Jednakże dzisiejszy Elbląg odchodzi szybko od swoich dawnych wielkoprzemysłowych tradycji, stając się doskonałym turystycznym punktem odśrodkowym do wypadów w najbliższą okolicę.

 


 

Ciekawe strony.


POLECAMY


Sand Valley
Sand Valley Golf & Country Club – pole golfowe w Pasłęku

Ciekawa strona o Warmii i Mazurach

Wszystko o kitesurfing'u - strona lokalnych miłośników tego sportu. Odkryj swoje nowe hobby!

Kitesurfing jeszcze raz - szkolenia, informacje o sprzęcie, sklep, promocje itp.

www.ielblag.pl – informacja turystyczna w Elblągu
www.elblag.pl – oficjalna strona miasta Elbląg
www.elbing.gabo.pl – Elbing – strona poświęcona dawnemu miastu Elbląg
www.muzeum.elblag.pl – strona internetowa Muzeum w Elblągu
www.galeria-el.pl – strona internetowa Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu
www.bibliotekaelblaska.pl – Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
www.zegluga.com.pl – Żegluga Ostródzko – Elbląska, rejsy po Kanale Elbląskim
www.zegluga.pl – Żegluga Gdańska – informacje o rejsach wodolotem do Kaliningradu oraz na trasie Elbląg-Frombork-Krynica Morska
www.frombork.pl – informacje o Fromborku
www.frombork.art.pl – Frombork Muzeum
www.malbork.pl – strona miasta Malbork
www.visitmalbork.pl – informacja o Malborku
www.zamek.malbork.pl – Zamek w Malborku
www.kwidzyn.pl – strona miasta Kwidzyn
www.mierzeja.pl – informacje o Mierzei Wiślanej
www.zalew.org.pl – wszystko co dotyczy Zalewu Wiślanego
www.paslek.pl – informacje o Pasłęku
www.paslek.com – informacje o Pasłęku

 
     
      © Copyright 2010 by Pensjonat MF***, Wszelkie prawa zastrzeżone
         Pensjonat MF ul. Świętego Ducha 26, 82-300 Elbląg, tel. +48 (55) 641 26 10, tel. kom. 0502 401 494
Design Vene Studio